Watch Now
Download

Journey into the Depth of the Student's Soul (1939) Full Movie

Watch Journey into the Depth of the Student's Soul (1939) : Movies Small stories from a grammar school.Děj je poskládán z celé řady epizod, které během jednoho školního roku prožívají septimáni. Jejich pojítkem je příběh profesora přírodopisu Matulky, starého mládence a věčného suplenta, který si z přehnané svědomitosti ani v pokročilém věku netroufá složit tu poslední státnici. Stále se mu totiž zdá, že ještě něco nezná, a tak by snad bez diplomu odešel i do penze. Naštěstí jsou tu jeho studenti, kteří sice dávají dobráckému učiteli pěkně zabrat, ale po nezodpovědné klukovině s bouchacími kuličkami, kdy se Matulkovi udělá špatně, se kluci vzpamatují a s pomocí mladého profesora, někdejšího Matulkova žáka, připraví šlechetnou lest. Pod záminkou nákupu k doplnění školní entymologické sbírky je vylákán ke zkoušce u laskavého profesora Vondráka. (oficiální text distributora)

Journey into the Depth of the Student's Soul
5.9/10 by 4 users
TitleJourney into the Depth of the Student's Soul
Runtime
Subtitle Available korea.png Germany.png Espain.png hungaria.png Italy.png Netherlands.png France.png Portugal.png brazil.png ETC.
Release DateOct 31, 1939
Genres,
Production Company
Production CountriesCzechoslovakia
CastsJindřich Plachta, Jaroslav Průcha, František Vnouček, Ladislav Pešek, František Filipovský, Richard A. Strejka, Rudolf Hrušínský, Jana Ebertová, Karel Hošek, Zbaněk Olšovský, Vilém Pruner
©2019 loesmovie-WATCH MOVIES & TV FULL HD - All rights reserved.
Disclaimer: All of the free movies found on this website are hosted on third-party servers that are freely available to watch online on loesmovie-WATCH MOVIES & TV FULL HD for all internet users. Any legal issues regarding the free online movies on this website should be taken up with the actual file hosts themselves. loesmovie-WATCH MOVIES & TV FULL HD is not responsible for the accuracy, compliance, copyright, legality, decency, or any other aspect of the content of other linked sites. In case of any copyright claims, Please contact the source websites directly file owners or host sites. By accessing this site you agree to be bound by our Privacy Policy.
Users Online